صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

مصرف بی رویه ویتامین D تأثیری بر کرونا ندارد

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد:تاکنون سازمان بهداشت جهانی WHO هیچ گونه توصیه جدیدی مبنی بر مصرف مکمل ویتامین D به منظور پیشگیری از بیماری کروناویروس ارائه نکرده است.

به گزارش خبرنگار وب دا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،الناز بهروز،اظهار داشت:باتوجه به نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی و در شرایط کنونی به منظور مقابله با کروناویروس باید به شایعات و اطلاعات غیرکارشناسانه در این خصوص توجه نکرد.

دکتر بهروز ادامه داد:مکمل ویتامین D در پیشگیری و کنترل عفونت های حاد تنفسی مؤثر و بیشتر در افرادی که ویتامین D سرم آنها کمتر از 25 نانومول بر لیتر باشد مشاهده می شود و تجویز آن در دوزهای بالا تأثیر کمتری دارد.

وی انواع منابع دریافت ویتامین D را یادآور شد: تولید در داخل بدن از طریق قرار گرفتن در معرض نورمستقیم خورشید و دیگری مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی ویتامین D و نیز مصرف مکمل.

وی گفت:کمبود ویتامین D در بروز بیماریهای غیرواگیر از جمله سرطان،بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و بیماریهای خود ایمنی دیده شده است.

وی همچنین افزود:در صورت مصرف نادرست و بیش از حد مجاز این ویتامین عوارضی مانند یبوست،ضعف،خستگی،خواب آلودگی،سردرد،کاهش اشتها،پرنوشی،خشکی دهان،طعم آهن در دهان،تهوع،تکرر ادرار،کاهش وزن و استفراغ را دچار می شود.

وی بیان کرد:در مسمومیت حاد با ویتامین D باعث افزایش کلسیم خون می شود.مصرف نسبتاً بالا و طولانی مدت ویتامین D ممکن است باعث ایجاد سختی عروق گردد. 

ویتامین D بعنوان یک ویتامین محلول در چربی دارای نقش های متعددی در بدن می باشد از جمله شرکت در متابولیسم کلسیم و فسفر در سلامت استخوان و تقویت سیستم ایمنی موردنیاز است.

 


١٣:١٠ - 1399/02/03    /    شماره : ١٠٠٠١    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج