چاپ        ارسال به دوست

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

از مصرف قارچ‌های خودرو و فله‌ای خودداری کنیم

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد:با شروع فصل بهار و بروز شرایط مساعد در رشد قارچ های خودرو، همه ساله در ابتدای سال با موجی از مسمومیتهای اتفاقی ناشی از مصرف خوراکی قارچهای خودرو و سمی روبرو هستیم.

 

به گزارش خبرنگار وب دا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،شیرین ورقی،در خصوص راههای مقابله با مسمومیت از قارچ های سمی و خودرو اظهار داشت:از مصرف قارچ های خودرو در طبیعت بخصوص قارچ هایی که در کنار تنه درختان (علی الخصوص درختان خشک شده) می رویند و يا قارچ های فله ای جمع آوری شده توسط افراد بومی خودداری شود.

 

وی ادامه داد:شناسايی انواع خوراكی قارچ از انواع سمی آن تنها بر اساس خصوصيات ظاهری مانند شكل، رنگ، بو، قوام و مزه مشكل نبوده و تنها توسط متخصصان و كارشناسان مجرب قارچ شناسی و گياه شناسی امكان پذير است.

 

دکتر ورقی افزود:مصرف قارچ ها توسط پرندگان و ساير جانوران اهلی و وحشی، نشان دهنده غيرسمی بودن قارچ و مجوزی برای استفاده انسانی نمی باشد.

 

وی گفت:برخی از روشها و معيارهای سنتی مثل تغيير رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ يا وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رويش قارچ، معيار علمی و صحيحی برای تشخيص عدم سميت قارچ در همه موارد نمی باشد.

 

وی بیان داشت:برخی از سموم موجود در قارچ های سمی، مقاوم به گرما بوده و فرآيندهای آماده سازی غذا مانند:كباب كردن،آب پز كردن،سرخ كردن و بخار پز كردن قادر به تخريب كامل مواد سمی موجود در آن نمی باشد.

 

وی افزود:مسمومیت ناشی از مصرف قارچهای سمی منجر به نارسایی حاد کبدی و حتی مرگ تعدادی از هموطنانمان در سالهای گذشته شده است.

 

دکتر ورقی ضمن تأکید بر سرعت در انتقال بيمار مسموم به مركز درمانی اظهار داشت:با مشاهده علايم و نشانه های گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال پس از 5 الی 12 ساعت از مصرف قارچ های خودرو شخص مسموم را هر چه سريعتر به مركز درمانی تخصصی مسموميت ها منتقل كنيد.

 

در خاتمه دکتر ورقی توصیه ای به شهروندان عزیز داشت و گفت:برای حفظ سلامت خود و خانواده هایمان تنها قارچ هايی را كه توسط مراكز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوز می باشند خریداری و مصرف نمائيم.

 


١٤:١٣ - چهارشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٠٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٤خروج