چاپ        ارسال به دوست

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

توصیه های دارویی در ماه مبارک رمضان


کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد: همیشه این سوال با شروع ماه مبارک رمضان مطرح است که نحوه صحیح مصرف دارو چگونه باشد وآیا قطع مصرف داروها و یا جابجایی زمان مصرف دارو به زمانهای قبل از سحر یا بعد از افطاری کار درستی است یا خیر؟

 

به گزارش خبرنگار وب دا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،مهشید همایون پور،اظهار داشت: زنانی که در دوران بارداری و یا شیردهی هستند و برخی از بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخم های گوارشی (معده و دوازدهه)، اختلالات کلیوی، اختلالات غده تیروئید، بیماری های اعصاب و روان، قلبی عروقی و تنفسی، فرد ملزم می باشد پیش از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود مشورت نماید.

 

وی ادامه داد: بیماران نباید بدون مشورت با داروساز یا پزشک معالج خود، اقدام به قطع دارو، تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف بنمایند.

 

وی همچنین نکاتی را برای افرادی که مجوز روزه داری از پزشک معالج دارند عنوان کرد:روزه داری تأثیر خاصی بر اثربخشی داروهای ضد فشارخون ندارد. ولی در مورد داروهای مدر (ادرار آور)، برای جلوگیری از کاهش آب بدن، پزشک باید اقدام به کاهش دوز این داروها نماید.

 

وی افزود: برخی از داروهای ضد التهاب این قابلیت را دارند که دوبار در طول روز مصرف شوند. مصرف این گونه داروها را می توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار یا سحر موکول کرد.

 

در خاتمه دکتر همایون پور توصیه ای به بیماران دیابتی داشت و بیان کرد: هرچند روزه داری برای برخی از مبتلایان به دیابت بنابر تشخیص پزشک معالج می تواند مفید باشد، ولی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر بسیار خطرناک است.این بیماران می بایست مرتب قندخون خود را کنترل و تنظیم کنند.

 


١٦:١٩ - چهارشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٠٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٥خروج