چاپ        ارسال به دوست

مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول بمناسبت چهارم خرداد،روز دزفول:

چرا دزفول،شهر نمونه مقاومت کشور معرفی شد؟


مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد:ایستادگی و مقاومت مردم و دهها دلیل دیگر،دزفول را برای انتخاب شهر نمونه و پایتخت مقاومت ایران اسلامی شایسته و منتخب دولت وقت نمود.

 

به گزارش خبرنگار وبدا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،مسعود زمانی راد، بمناسبت چهارم خرداد،روز دزفول، به این سئوال که چرا دزفول بعنوان شهر نمونه در هشت سال دفاع مقدس معرفی شد پاسخ داد:در سالهای آغازین جنگ،سالهای تعطیلی کارخانجات و بی رونقی شدید تولید و انباشته شدن مشکلات اقتصادی بویژه در مناطق جنگی بود.آثارتخریبی جنگ برای مردم خوزستان و سایر مناطق جنگی از سیل، زلزله و قحطی بیشتر بود و شاید بتوان گفت آثار مخرب و ویران کننده جنگ به تنهایی همسنگ مجموع حوادث غیر مترقبه ویرانگر بود.

 

وی ادامه داد:با این وضعیت نابسامان اقتصادی مملکت،مردم دزفول چند روز پس از تخریب منازلشان دست بکار شده و کار بازسازی را شروع می کردند و منتظر کمکهای دولتی نمی ماندند. تا پایان جنگ تحمیلی خانه هائی بودند که بیش از سه بار تخریب و بازسازی می شدند.

 

مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو افزود:با وجود عدم امنیت جانی در شهر، بازار شهر رونق داشت و تردد در شهر بسیار عادی شده بود و مردم،شهر را ترک ننمودند.چرا که هم منتظر برگشت فرزندانشان از مناطق جنگی بودند و هم از طرفی در منازلشان از رزمندگان اسلام بطور شایسته ای پذیرائی می نمودند.علاوه بر آن با ارسال کمکهای نقدی و غیر نقدی خود به خطوط مقدم نقش بسزائی در پشتیبانی از جبهه ها را برعهده داشتند.

 

مهندس زمانی راد بیان داشت:مردم دزفول برای عملیات فتح المبین در دوم فروردین ماه 61 در منطقه دزفول و شوش(شوش از توابع دزفول بود)،تیپ7حضرت ولیعصر(عج) را با هفت گردان شامل:بلال،عمار،یاسر،ابوذر،شهداء،دستغيب و هاشمی نژاد و همچنین یگانهای ادوات،لجستیک،بهداری،اطلاعات،عملیات و تخریب را تشکیل دادند و از هفت منطقه،خطوط مقدم بعثی های عراق را در هم شکستند.این تیپ بعدها به لشکر 7 حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان و در حال حاضر سپاه ولیعصر(عج) خوزستان تبدیل شده است.

 

وی افزود:فرزندان رشید دزفولی اداره و مدیریت بخش عظیمی از جبهه های میانی از دالپری تا تنگه سعده (جنوب تنگه چزابه) و در مجموع دوازده جبهه را برعهده داشتند.در بسیاری از قرارگاه ها و رده های فرماندهی سایر تیپ ها و لشکرهای استان های کشور عناصری از فرزندان دزفول حضور فعال و مؤثر داشتند.

 

مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو اعلام کرد:در اطلاعیه منتشره وزارت کشور در دولت وقت،نقش مؤثر مردم و فرزندان دزفول در مدیریت جنگ از مهمترین دلیل انتخاب دزفول در چهارم خرداد سال 1366 بعنوان «شهر نمونه مقاومت» اعلام گردید و لوح شهر نمونه در میدان فتح المبین دزفول (یعقوب لیث) نصب گردید.

 

در پایان از سردار سرلشکر پاسدار شهید محمد ابراهیم همت از سرداران ملی ایران یادی کنیم که به همسرش این چنین گفت: بعد از پایان جنگ دوست دارم به دزفول برگردم و دوست دارم در دزفول زندگی کنم. روحش شاد و یادش پر رهرو باد.Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


١٤:٤٦ - يکشنبه ٤ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ١٠١٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٣خروج