صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بمناسبت فرا رسیدن روز چهارم خرداد ، روز دزفول :

اینجا شهر من است شهر آرزوهای شهید همت

 

سردار سرلشکر پاسدار شهید محمد ابراهیم همت به همسرش گفته بود: بعد از پایان جنگ دوست دارم به دزفول برگردم و دوست دارم در دزفول زندگی کنم.

به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،مسعود زمانی راد، در سالروز فرا رسیدن چهارم خرداد ، روز دزفول ، برخی از دلایل نامگذاری این روز را این چنین تشریح کرد : در سالهای آغازین جنگ ،سالهای تعطیلی کارخانجات و بی رونقی شدید تولید و انباشته شدن مشکلات اقتصادی بویژه در مناطق جنگی بود. آثارتخریبی جنگ برای مردم خوزستان و سایر مناطق جنگی از سیل ، زلزله و قحطی بیشتر بود و شاید بتوان گفت آثار مخرب و ویران کننده جنگ به تنهایی همسنگ مجموع حوادث غیر مترقبه ویرانگر بود .با این حال مردم دزفول علاوه بر میزبانی و پذیرایی شایسته از رزمندگان اسلام و ارسال کمکهای خود به خطوط مقدم ، اداره و مدیریت بخش عظیمی از جبهه های میانی از دالپری تا تنگه سعده (جنوب تنگه چزابه) در مجموع دوازده جبهه را برعهده داشتند.

مهندس زمانی راد گفت :مردم دزفول برای عملیات فتح المبین تیپ 7 حضرت ولیعصر (عج) را با هفت گردان بلال، عمار،یاسر،ابوذر،شهداء،دستغيب و هاشمی نژاد و یگانهای أدوات ، لجستیک ، بهداری ، اطلاعات ، عملیات ، تخریب تشکیل دادند و از هفت منطقه خطوط مقدم عراقی ها را در هم شکستند.این تیپ بعدها به لشکر 7 حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان تبدیل شد.

وی در پایان افزود : در بسیاری از قرارگاه ها و رده های فرماندهی سایر تیپ ها و لشکرهای اسلام عناصری از فرزندان دزفول حضور فعال و مؤثر داشتند و به همین دلیل در اطلاعیه منتشره از سوی وزارت کشور نقش مؤثر مردم و فرزندان دزفول در مدیریت جنگ به عنوان یکی دیگر از دلایل انتخاب دزفول در چهارم خرداد سال 1366 به عنوان " شهر نمونه مقاومت " اعلام گردید و لوح شهر نمونه در یکی از میادین دزفول نصب شد.

 ٠٣:٤٢ - 1396/03/04    /    شماره : ٥٩٤١    /    تعداد نمایش : ١٠٧خروج