صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه های کارشناس داروئی بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان :

چگونه مصرف دارو در ماه مبارک رمضان را مدیریت کنیم

 

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد: در صورتیکه بیماران در ماه مبارک رمضان توسط پزشک معالج خود مجوز روزه داری داشته باشند باید مصرف دارو در این ماه را به درستی مدیریت کنند.

به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،الناز بهروز، بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در برنامه رادیو شهری دزفول اظهار داشت : در این ایام دغدغه بیمارانی که برای درمان خود یک یا چند دارو مصرف می کنند بیشتر می شود به همین دلیل مدیریت درمان دارویی این افراد بسیار اهمیت دارد و در صورت صلاح دید پزشک با ارائه توصیه های مورد نیاز امکان روزه داری برای بیمار فراهم باشد باید چیدمان جدید دارویی برای فرد لحاظ گردد.  

 دکتر الناز بهروز در ادامه توضیح داد : بیمارانی که روزانه بیش از 2 نوع دارو مصرف می کنند طبق حکم شرع اسلام اجتناب از روزه چاره بهتری است ولی چنانچه فرد بیمار با صلاح دید پزشک توانایی روزه گرفتن داشته باشند می توانند در صورت مصرف 2 دارو یکی را هنگام افطار و دیگری را قبل از سحری مصرف کنند . اما باید توجه داشت که این تغییرات می تواند ضعف و غلظت دارو در خون و در نتیجه اثربخشی آن را تحت تأثیر قرار دهد.در صورت مصرف سه بار در روز دارو می تواند زیر نظر پزشک داروی خود را به یک دارو با طول اثر بیشتر تغییر دهد.

 کارشناس داروئی گفت:افردی که مایلند زمان مصرف دارو را تغییر دهند باید قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان این کار را تمرین و تثبیت کنند .در مورد داروهای ادرار آور،از آنجایی که مصرف آنها در هنگام سحر احتمال کم آبی را در بدن افزایش می دهد،بهترین موقع مصرف آنها در هنگام افطار است.  


٠٨:٠٣ - 1396/03/07    /    شماره : ٥٩٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٦٧خروج