صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی مقاومت آنتی بیوتیک ها در برنامه رادیو شهری دزفول :

آنتی بیوتیک ها را درست مصرف کنیم

 

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول در برنامه رادیوئی دزفول اعلام کرد: استفاده بی رویه آنتی بیوتیک ها اثر خود را بر درمان بسیاری از بیماریهای عفونی از دست می دهند.

 به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،الناز بهروز، در برنامه رادیوئی در خصوص اهمیت آنتی بیوتیک ها اظهار داشت : آنتی بیوتیک ها دسته ای از داروها هستند که برای از بین بردن عوامل ایجادکننده بسیاری از بیماری های عفونی به صورت گسترده در سراسر دنیا استفاده می شوند .کشف این داروها کمک بزرگی به علم پزشکی کرده و طی سالیان اخیر جان انسانهای زیادی را نجات داده اند .

 دکتر الناز بهروز در ادامه افزود : آنچه دانشمندان را به شدت نگران کرده است ، بی اثر شدن آنتی بیوتیک ها در درمان برخی از بیماری های عفونی است.در واقع میکروب یاد می گیرد که چگونه خود را تغییر دهد تا اثر آنتی بیوتیک را خنثی کند و در امان بماند.

 وی در خصوص تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها تأکید کرد : در تجویز و مصرف آنتی بیوتیک در مقادیر بالا نتیجه ای حاصل نمی شود و عفونت پایدار می ماند ، عفونت سخت درمان می شود و هزینه درمان بالا می رود.باید این باور غلط که برای هر گلو درد،دندان درد و یا سرماخوردگی معمولی از آنتی بیوتیک های خوارکی و تزریقی استفاده شود را دور انداخت و اگر پزشک تشخیص داد که بیماری ویروسی است و نیاز به آنتی بیوتیک ندارد پزشک را تحت فشار تجویز آن نگذاریم.

 در پایان این کارشناس داروئی افزود : مردم باید عوارض مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک و عوارض مقاومت میکروبی را که امروزه بعنوان یک تهدید جهانی محسوب می شود را به خوبی آشنا باشند.

این برنامه رادیویی در روز یکشنبه 31 اردیبهشت ماه در استودیو رادیو شهری دزفول ضبط و پخش گردید.


١٤:١٧ - 1396/03/08    /    شماره : ٥٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٤٠٢خروج