صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

كارشناس داروئی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

زنان در طول ماه مبارک رمضان از مصرف قرص های ضد بارداری خودداری کنند

 

كارشناس مسئول نظارت بر تجويز و مصرف منطقی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد: زنان با مصرف نابجا و غیر آگاهانه قرص های ضد بارداری در ماه مبارک رمضان و بخصوص اگر با مصرف ناکافی مایعات بین افطار و سحری همراه باشد خطر سکته مغزی افزایش می یابد.

به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،مهسا اردشیر زاده، بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت : متأسفانه برخی از زنان با مصرف نابجا و غیر آگاهانه قرص های ضد بارداری در ماه مبارک رمضان می خواهند از بروز طبیعی قاعدگی ممانعت کنند تا بتوانند تمامی روزهای این ماه را روزه بگیرند، این اقدام آنها بویژه اگر با مصرف ناکافی مایعات بین افطار و سحری همراه باشد ممکن است منجر به لخته شدن خون در مغز گردیده و سکته مغزی خطرناک و در برخی از موارد،کشنده ای از نوع  CVT(ترومبوز ورزیدهای مغز) را ایجاد نماید.

دکتر مهسا اردشیر زاده در ادامه تأکید کرد : بهتر است زنان در طول ماه رمضان از مصرف قرص های ضد بارداری پرهیز نمایند.

وی در پایان افزود : زنان و یا مردانی که بین افطار و سحری مایعات کمی می خورند و در طول روز مدت ها زیر نور آفتاب کار می کنند، در معرض خطر ابتلاء به این سکته مغزی خطرناک می باشند. بنابراین بهتر است بین افطار و سحری مایعات کافی میل شود و جلو تعریق فراوان در طول روز را گرفت.


١٤:٤٣ - 1396/03/10    /    شماره : ٥٩٦٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٣خروج