صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

كارشناس مسئول نظارت بر تجويز و مصرف منطقی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

متادون دارویی بالقوه سمی است

 

كارشناس مسئول نظارت بر تجويز و مصرف منطقی دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد: متادون دارویی بالقوه سمی است که مقدار مورد نیاز آن برای درمان به مقدار سمی این فرآورده بسیار نزدیک است، لذا در تجویز، ارائه، نگهداری و مصرف آن باید دقت و احتیاط فراوان انجام شود.

به نقل از گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،مهسا اردشیر زاده،اظهار داشت :متادون، دارویی است که با تجویز پزشک در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود موفقیت اثبات شده این شیوه درمانی در بسیاری از کشورهای جهان، در صورت مصرف سهل انگارانه و غیر مسئولانه این دارو، ممکن است خطراتی جدی ایجاد شود.

دکتر اردشیر زاده کارشناس دارویی گفت: به رغم تحویل شربت متادون در ظروف دارویی، دلیل ترس از آگاهی افراد خانواده از اعتیاد وی ،متادون را به ظروف غیر دارویی منتقل می کنند. لذا تأکید می شود که بیماران مصرف کننده متادون و نیز خانواده افراد معتاد،از نگهداری دارو در ظروف غیر دارویی همچون شیشه نوشابه و شیشه آبلیمو خود داری کنند و به منظور جلوگیری از مصرف اشتباهی این دارو، از قراردادن آن در مجاورت سایر نوشیدنی ها جداً اجتناب کنند.

همچنین این کارشناس دارویی برقرار دادن این دارو  از دسترس کودکان تأکید کرد و اظهار داشت: والدین دقت کنند که در صورت مصرف هرگونه دارو برای کودک خود (مانند استامینوفن و شربت سرماخوردگی) پیش از مصرف ،از درست بودن محتویات ظروف دارویی اطمینان حاصل کنند و در صورت تردید به آغشته بودن آن با داروی ترک اعتیاد متادون،جداً از مصرف آن برای کودک خودداری کند.


٠٨:٢٠ - 1396/05/14    /    شماره : ٦١٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٦خروج