صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

چگونه مسمومیت ناشی از مار گزیدگی را کنترل کرد

 

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: اولین اقدام جهت کمک به مصدومین ناشی از مارگزیدگی،ابتدا باید بیمار را آرام كرد و از حركات بیش از حد او جلوگیری نمود و عضو محل گزیدگی مار را بی حركت و هم سطح یا كمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،الناز بهروز، در ششمین روز از هفته مسمومیت،انواع مسمومیت ناشی از گزیدگی ها را برشمرد و اظهار داشت : شایع ترین گزیدگی ها عبارتند از : 1) مارگزیدگی 2) عقرب گزیدگی 3) حیوان گزیدگی و 4) گزش حشرات همانند زنبورعسل ، ... . 

دکتر الناز بهروز، اقدامات مهم جهت کمک رسانی به مصدومین ناشی از مارگزیدگی را این چنین تشریح کرد: در ابتدا باید بیمار را آرام كرد و از حركات بیش از حد او جلوگیری نمود و عضو محل گزیدگی مار را بی حركت و هم سطح یا كمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.بستن یك نوار محكم و پهن،چند انگشت بالاتر از محل گزیدگی مار بویژه اگر محل گزیدگی در دست ها یا پاها باشد، بستن نوار نباید آنقدر سفت باشد كه جریان خون اندام را مختل كند. اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد آنرا باز كنید و از محلی بالاتر ببندید. هر 10 تا15دقیقه به مدت یک دقیقه نوار را باز كرده و دوباره ببندید،این كار باید تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه یابد.

وی همچنین افزود :در مارگزیدگی باید از سرد كردن عضو با آب سرد یا یخ خودداری كرد و هر چه سریعتر فرد مار گزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل كنید و زمان را با تلاش برای كشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید.اگر طی 5 تا 7 سال اخیر مصدوم مارگزیده، واكسن كزاز تزریق نكرده است به پزشك اطلاع دهید.

در ادامه دکتر بهروز در خصوص گزیدگی توسط زنبور عسل توضیح داد :در مورد نیش زنبور عسل، برداشتن سریع نیش از روی زخم، جهت جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است.اگر فرد زنبورگزیده مشكل تنفسی داشت و یا تورم شدید و سریع در محل گزش بروز كرد، باید به پزشك مراجعه نماید.

وی در پایان توصیه کرد:نگهداری حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات می‌شود بنابراین لازم است نگهداری حیوانات اهلی توأم با رعایت بهداشت باشد.هم چنین از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ روشن و استفاده از عطرهای تُند در مناطقی كه حشرات زیادی وجود دارد جداً خودداری كنید؛ زیرا تمام این موارد باعث جذب زنبور‌ها می‌شود.

 

 


٢٢:٣٠ - 1396/08/06    /    شماره : ٦٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٠خروج