صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

مواد مخدر یکی از مرگبارترین مسمومیت هاست

 

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد:مسمومیت با مواد مخدر یکی از علل مهم مرگ ناشی از مسمومیت های شیمیایی در بسیاری از کشورهاست و یکی از مرگبارترین انواع مسمومیت ها محسوب می شود.

به گزارش  روابط عمومی معاونت غذا و دارو ،الناز بهروز، در آخرین روز از هفته مسمومیت،عوامل مؤثر در استفاده از مواد مخدر را برشمرد و اظهار داشت : مشکلات خانوادگی، طلاق، بیکاری، فقر و بحرانهای روحی از عوامل مستعدکننده فرد به سوء مصرف مواد می باشند. هر گونه تغییرات رفتاری غیر عادی و ناگهانی مانند گوشه گیری، بی خوابی، بی حوصلگی، پرخاشگری، غیبت از محل کار و تحصیل، بی نظمی و ناامیدی در فرزندان خود را جدی گرفته و در پی بررسی علت آن باشید.

دکتر بهروز افزود :قاچاقچیان برای دستیابی به سود بیشتر و برای اضافه شدن وزن مواد، به مواد مخدر مانند تریاک، فلز سرب می افزایند که این امر سبب مسمومیت حاد با سرب و مرگ معتادان می گردد. ناخالصی های موجود در انواع مواد مخدر، مانند سرب در برخی موارد از خود ماده مخدر مرگبارتر می باشند.  

وی همچنین در خصوص عوارض مصرف شیشه گفت:سکته های قلبی و مغزی، تشنج، نارسایی کبد، کلیه و تخریب سلولهای مغزی و عضلانی از عوارض مسمومیت با قرص اکستازی و شیشه می باشند.مصرف همزمان مواد مخدر با برخی از داروهای خواب آور و آرام بخش می تواند سبب بروز مسمومیت های شدید و حتی مرگ در فرد مصرف کننده گردد.

دکتر الناز بهروز در خصوص مصرف مواد توهم زا گفت :حشیش، اکستازی،LSD و شیشه می توانند سبب بروز حوادث مرگبار مانند سقوط از ارتفاع، تصادف، نزاع، ارتکاب به جنایت و خودکشی در فرد مصرف کننده شوند. 

دکتر بهروز توصیه هائی به جوانان ورزشکار داشت و گفت :استفاده خودسرانه از فرآورده های قاچاق و بدون مجوز جهت بدنسازی و پرورش اندام در جوانان، خطر ابتلاء به انواع اختلالات جسمی و روانی را برای مصرف کننده در بردارد.در برخی از باشگاههای بدنسازی و ورزشی داروهای هورمونی دامی به جوانان و نوجوانان عرضه می شود. فرزندانمان را از عواقب مصرف این داروها آگاه نماییم. مصرف انواع داروهای هورمونی با هدف بدنسازی در جوانان می تواند سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی، نارسایی قلبی و کبدی، کوتاهی قد و بزرگ شدن سینه در مردان و پرمویی و خشونت صدا در خانم ها گردد. 

در پایان کارشناس داروئی تأکید کرد:فرآورده های تقلبی تمجیزک و نورجیزک، نه تنها سبب ترک اعتیاد نمی شوند بلکه در اغلب آنها مواد سمی و کشنده وجود دارد. همچنین فرآورده های مخدر و اعتیادزای "پان" یا "پراگ"برخلاف ادعای مطرح شده مبنی بر خوشبو کنندگی دهان و یا ترک سیگار، سبب بروز اعتیاد می گردند.افزایش سطح آگاهی در مورد عوارض ویرانگر اعتیاد و آموزش صحیح پیشگیری از بروز سوء مصرف مواد، اساسی ترین گام در مبارزه با این بلای خانمانسوز است.

 ١٣:٢٣ - 1396/08/07    /    شماره : ٦٤٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٥٧خروج