صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مديردارو،فراورده های بيولوژيک و مواد معاونت غذا و دارو در هفته پیشگیری از مسمومیت ها:

رکود دار مسمومیت ها،عقرب گزیدگی است

مدير دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد:بر اساس گزارش آماری سال 97 اولین علت مسمومیت ها در دانشگاه علوم پزشکی دزفول عقرب گزیدگی می باشد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو،ندا محمدسعید،در ششمین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت ها اظهار داشت:بر اساس گزارش آماری سال 97 مسمومیت ناشی از گزیدگی، 1669مورد عقرب گزیدگی و 694 مورد سگ گزیدگی می باشد.

 

وی اضافه کرد:این آمار نسبت به سال گذشته که 713 مورد عقرب گزیدگی می باشد افزایش قابل توجهی داشته است و مهمترین دلیل این جهش آماری سیلاب اول سال در مناطق دزفول و شوش می باشد.

 

دکتر محمدسعید افزود:شایع ترین گزیدگی ها در منطقه شمال استان خوزستان عقرب گزیدگی،مارگزیدگی،حیوان گزیدگی و نیز گزش حشرات مثل زنبورعسل می باشد.

 

دکتر محمدسعید اقدامات اولیه برای مصدومین ناشی از گزیدگی را تشریح کرد:در ابتدا باید بیمار را آرام كرد و از حركات بیش از حد او جلوگیری نمود.عضو محل گزیدگی را بی حركت و هم سطح یا كمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.

 

وی افزود:بستن یک نوار محكم و پهن،چند انگشت بالاتر از محل گزیدگی بویژه اگر محل گزیدگی در دست ها یا پاها باشد، بستن نوار نباید آنقدر سفت باشد كه جریان خون اندام را مختل كند.

 

وی ادامه داد:برای مارگزیدگی باید از سرد كردن عضو با آب سرد یا یخ خودداری كرد و هر چه سریعتر فرد مارگزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل نمود و زمان را با تلاش برای كشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید.اگر طی 5 تا 7 سال اخیر مصدوم مارگزیده، واكسن كزاز تزریق نكرده است به پزشک اطلاع دهید.

 

مدیر دارویی دانشگاه در پایان توصیه کرد:نگهداری حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات و همچنین بروز بیماریهای مشترک میان حیوان و انسان می شود به همین منظور نگهداری حیوانات در محل زندگی انسان توصیه نمی شود.

 

برای چهاردهمین سال متوالی یکم تا هفتم آبان ماه توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،هفته پیشگیری از مسمومیت ها نامگذاری می شود و ششم آبان بعنوان روز پیشگیری ناشی از گزیدگی ها می باشد.

 


 


١٤:٠٨ - 1398/08/06    /    شماره : ٩١٨٩    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج