صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

مديردارو،فراورده های بيولوژيک و مواد معاونت غذا و دارو در هفته پیشگیری از مسمومیت ها:

اقدامات اولیه برای مقابله با مسمومیت ها را بیاموزیم

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA مدير دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد:برای مقابله با هرنوع مسمومیت،اقدامات اولیه مشخصی وجود دارد که باید عموم مردم آنها را بشناسند تا عوارض و تلفات ناشی از مسمومیت ها به حداقل برسد.

 

به گزارش خبرنگار ایفدانا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،ندا محمدسعید،بمناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها اظهار داشت:در مواردی که مسمومیت در اثر اسید قوی،ماده قلیایی و یا یک ماده نفتی نباشد می توان با خوراندن آب یا شیر به مسموم،سم را رقیق کرد.در صورت وجود زغال فعال (کربن خالص) از آن برای جذب سم استفاده شود و یا پودر زغال فعال را در آب مخلوط کرده و به بیمار داد.

 

وی مهمترین اقدامات برای مهار این نوع مسمومیت بیان داشت:از ایجاد استفراغ در بیمار خودداری کنید و هر چه سریعتر مصدوم را به بیمارستان یا مرکز درمانی انتقال دهید.

 

مدیر دارویی دانشگاه همچنین در مسمومیت با یک اسید قوی(جوهر نمک) یا یک ماده قلیایی قوی(مثل مواد جرم بر) یا بنزین و نفت تأکید کرد:از ایجاد استفراغ در بیمار خودداری کنید و نیازی به دادن زغال فعال نمی باشد،اگر مصدوم کاملاً هوشیار است و تشنج ندارد سریعاً مقدار زیادی آب یا شیر برای نوشیدن به او بدهید.

 

دکتر محمدسعید در خصوص مسمومیت پوستی بیان داشت:اول باید مصدوم را از منشاء سم دور کنید،محل تماس پوست را با آب فراوان شستشو دهید،لباس های آلوده فرد مصدوم را در آورده و پس از شستشوی پوست با آب فراوان مصدوم را به مرکز درمانی منتقل نمائید.

 

همه ساله از یکم تا هفتم آبان ماه توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هفته پیشگیری از مسمومیت ها نامگذاری می شود.

 


١٣:٣١ - 1398/08/08    /    شماره : ٩١٩٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٥خروج